Pallotti-Hostel

In vitro - szansa czy pułapka?

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Twój czas, Twój wybór".

Temat spotkania: „In vitro- szansa czy pułapka?”

 
Czym jest in vitro?

Czy jest to słuszna metoda leczenia niepłodności?

Czy są jakieś alternatywne metody?

Spotkanie odbyło się 14 kwietnia 2011 roku o godz. 19.30 w Pallotti-Hostel w Warszawie, ul. Skaryszewska 12.

Poprowadziła je lek. Ewa Maria Prokop, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

"In vitro staje się metodą 'leczenia' niepłodności o coraz szerszym zastosowaniu. Słyszymy ciągle w mediach głosy 'za' i 'przeciw'. Jak jednak z medycznego punku widzenia wygląda ten zabieg? Mówi się o selekcji embrionów, ich zamrażaniu, sztucznej regulacji ilości płodów. 
Z drugiej strony spotykamy głosy szczęśliwych rodzin, które doczekały się dziecka. 
Czy in vitro jest szansą czy pułapką? Przedyskutujemy te aspekty w oparciu o dane naukowe. Czy dla niepłodnych katolików pragnących potomstwa są jakieś alternatywy?"

Lek. Ewa Maria Prokop


Organizator:
KSM Archidiecezji Warszawskiej 
 www.warszawa.ksm.org.pl


Patroni: Radio Warszawa, Przeznaczeni.pl, Dlastudenta.pl, Studente.pl, Adonai.pl

 

Relacja ze spotkania:

Szansa czy pułapka?

Czym jest in vitro z medycznego punktu widzenia? Jakie korzyści, a jakie szkody są z nim związane? Na ten temat rozmawiali uczestnicy kolejnego spotkania z cyklu „Twój czas, Twój wybór”, zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej, 14 kwietnia 2011 roku w Domu Studenta Pallotti-Hostel.

 

         Spotkanie miało charakter warsztatów, uczestnicy nie tylko słuchali, ale też odpowiadali na pytania w formie quizu i dzielili się swoimi poglądami. W oparciu o przekazaną im wiedzę naukową sami starali się sobie odpowiedzieć na tytułowe pytanie: czy in vitro jest szansą, czy pułapką?

Dyskutowano m.in. o problemach etycznych: kiedy zaczyna się ludzkie życie i czy można powiedzieć, że zarodki są mniej ważne niż dziecko, które przyjdzie na świat. „Powstałe w wyniku procedury zarodki nie maja równej szansy na rozwój. Selekcja na podstawie oceny morfologicznej pozwala embriologom na decyzję odnośnie transferu części z nich”- powiedziała lek. Ewa Maria Prokop.

Została też poruszona inna ważna kwestia: sztuczne zapłodnienie nie jest metodą leczenia. „Zapłodnienie poza ustrojowe nie jest metodą leczenia nie płodności. W klinikach in vitro cykl stymulacji owulacji stosuje się często już na drugiej wizycie bez przeprowadzenia dokładnej diagnostyki”-podkreśliła prowadząca.

Jedną z metod, dzięki której można wyleczyć niepłodność, jest NaProTechnology. Właśnie jej zostanie poświęcone kolejne spotkanie z cyklu, które odbędzie się  12 maja o godz. 19.00.

Hanna Dębska